Co to jest program partnerski

W skrócie można powiedzieć, że Program Partnerski jest formą współpracy między firmą, która zajmuje się sprzedażą pewnych produktów lub usług, a partnerem, który je reklamuje, w zamian za co otrzymuje wynagrodzenie najczęściej w postaci prowizji od wygenerowanych zakupów czy zamówień.

Praca partnera polega na umieszczaniu różnego rodzaju reklam w postaci linków, banerów itp. głównie na swoich stronach. Bardziej zaawansowani partnerzy tworzą specjalne serwisy tylko w celu promocji produktów czy usług najlepszych programów partnerskich, prowadzą blogi, rozsyłają newslettery czy przedstawiają ofertę firm swoim znajomym. Tak naprawdę wszystko zależy tylko od kreatywności partnera.

Zarobki w programach partnerskich

Od tej kreatywności zależą też w dużej mierze zarobki. Im więcej masz pomysłów na reklamę, im lepiej trafiają one do internautów, tym więcej klientów możesz zachęcić do zapoznania się z ofertą firmy, a to z kolei przekłada się na większą liczbę zamówień, a więc także na większe zarobki.

Tak jak pisałem, w programach partnerskich wynagrodzenie jest najczęściej liczone na podstawie prowizji. Polega to na tym, że jeżeli klient kupi coś z Twojego polecenia, to Ty otrzymujesz prowizję liczoną od wartości tego zamówienia. Jeżeli np. program partnerski oferuje 40% prowizji, a Twój klient zapłaci 100 zł, to Ty otrzymasz aż 40 zł.

Prowizje w programach partnerskich

Jest to oczywiście tylko przykład, który ma zobrazować ideę funkcjonowania programów partnerskich. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie w większości programów partnerskich mamy do czynienia z dwoma rodzajami prowizji:

  • prowizja bezpośrednia,
  • prowizja wieczna.

W skrócie można powiedzieć, że prowizję bezpośrednią otrzymujesz, gdy partner wejdzie z Twojego linku i od razu dokona zakupu. Prowizję wieczną natomiast zarobisz od wszystkich zakupów poleconego przez Ciebie klienta. Jest to bardzo uproszczone wytłumaczenie tych dwóch rodzajów prowizji, więc zachęcam do zapoznania się z bardziej szczegółowym opisem prowizji.

II poziom w programach partnerskich

Bardzo ciekawą opcją programów partnerskich i jednocześnie dobrym sposobem na zwiększenie swoich zarobków jest polecanie programów partnerskich. W tym wypadku, Twoja rola ogranicza się tylko do zachęcania potencjalnych partnerów, czyli osób, które chciałyby zarabiać przez internet, do zapisania się do danego systemu partnerskiego z Twojego linku polecającego.

Jeżeli tak się stanie, będziesz dodatkowo otrzymywał jakiś procent zarobków swojego poleconego. Jeżeli prowizja z 2 poziomu będzie wynosiła 10%, to w przypadku, gdy ten partner zarobi 100 zł, to Ty otrzymasz 10 zł. Pamiętaj jednak, że nie zmniejsza to jego zarobków – jest to po prostu dodatkowe wynagrodzenie. Sam możesz więc również zapisywać się z polecenia innych – Ty nic nie tracisz, a inny partner może dodatkowo zarobić.

Czasami zdarza się, że w programach partnerskich jest więcej niż jeden poziom poleconych. W takich wypadkach będziesz otrzymywał prowizję również od zarobków partnerów poleconych przez Twojego „podopiecznego”.

Które programy partnerskie wybrać?

W związku z długoletnim doświadczeniem zarówno w zarabianiu w programach partnerskich jak i ich zarządzaniem, nauczyłem się, na które systemy warto zwrócić uwagę, a które zwykle okazują się zwykłą stratą czasu. Jestem partnerem w bardzo wielu programach partnerskich, z resztą nie tylko polskich, ale na tym blogu zdecydowałem się na opis tylko tych, które moim zdaniem stanowią czołówkę polskich systemów partnerskich.

Zachęcam więc do zapoznania się z przygotowanymi przeze mnie opisami.

 

Kategorie

Archiwum

Programy partnerskie

Sieci afiliacyjne

Ciekawe strony

Blogi, które czytam