Czym są sieci afiliacyjne

Sieci afiliacyjne są to po prostu sieci programów partnerskich. Krótko mówiąc polega to na tym, że w jednym miejscu masz połączonych ze sobą kilka programów partnerskich.

Zalety sieci afiliacyjnych

Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że wystarczy, że zarejestrujesz się w sieci afiliacyjnej i od razu otrzymujesz dostęp do kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu programów partnerskich, bez konieczności rejestrowania w każdym z nich osobno. Bez wątpienia jest to jedna z największych zalet sieci afiliacyjnych.

Kolejnym plusem takiego rozwiązania jest to, że uczestnicząc w kilku programach partnerskich z danej sieci afiliacyjnej, Twoje zarobki kumulowane są na jednym koncie. Łatwiej jest więc osiągnąć minimum wypłaty. Jest to szczególnie ważne na początku działalności partnerskiej, kiedy masz małe doświadczenie i nieduży zasób stron. Odgrywa to też dość duże znaczenie w przypadku produktów, na które nie ma zbyt dużego popytu. Ponadto oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na podpisanie osobnych umów z każdym systemem partnerskim czy na wysyłanie rachunków w celu otrzymania wypłaty.

W programach partnerskich zwykle zarabiasz w momencie, gdy polecony przez Ciebie klient złoży i opłaci zamówienie. Cechą charakterystyczną sieci afiliacyjnych jest to, że wynagradzany jesteś za różne czynności wykonane przez Twoich poleconych, np.:

  • kliknięcie w link lub baner (model CPC, Cost Per Click),
  • dokonanie zakupu (model CPS, Cost Per Sale), czyli po prostu prowizja za zakup,
  • wykonanie konkretnej czynności (model CPL, Cost Per Lead), np. wypełnienie formularza, zapisanie się do newslettera czy rejestrację w serwisie.

Wady sieci afiliacyjnych

Sieci afiliacyjne oczywiście, jak wszystko, mają też swoje wady. Jedną z najczęściej wymienianych jest niestałość różnego rodzaju kampanii reklamowych. Chodzi o to, że pojawia się jakaś ciekawa, dobrze płatna kampania, więc poświęcasz swój czas i energię na przygotowanie odpowiednich reklam danej kampanii, po to by w krótkim czasie zarobić jak najwięcej. A tu po kilku dniach otrzymujesz maila z informacją, że dana kampania dobiegła końca. Wówczas ponownie musisz poświęcić czas, tym razem na usuwanie reklam. Jest to jeszcze bardziej denerwujące, jeśli zainwestujesz w reklamy np. w systemie Google AdWords. W efekcie takiego zaangażowania tracisz dużo czasu, nerwów, często też pieniędzy, a nie zdążysz nawet zarobić jakiejś większej sumy.

Mówiąc o reklamach programów z sieci afiliacyjnych nie mogę pominąć faktu, że bardzo często przygotowane materiały dla partnerów są bardzo niskiej jakości i sprawiają wrażenie „machniętych na odwał” naprędce, tylko po to by „coś było”. Zwykle w indywidualnych programach partnerskich mamy dobrze przygotowane i przemyślane materiały różnego rodzaju.

Męczący może też się czasami wydawać fakt, że zwykle po zarejestrowaniu się do danej sieci afiliacyjnej, przy wyborze interesujących Cię programów partnerskich, musisz poczekać na akceptację Twojego uczestnictwa w wybranym pp.

Najbardziej chyba jednak w sieciach afiliacyjnych nie podoba mi się metoda rejestracji. Jest to proces długotrwały, ponieważ zwykle najpierw należy podać swoje pełne dane osobowe (na początku wole podać tylko np. imię, e-mail i hasło, żeby zapoznać się z danym systemem i dopiero wówczas zdecydować się na podanie pełnych danych osobowych). Następnie trzeba sprecyzować gdzie zamierzasz reklamować produkty programów partnerskich dostępnych w sieci afiliacyjnej (najpierw chciałbym dokładniej zapoznać się z siecią i wtedy zdecydować co i gdzie będę reklamował). Na końcu jest jeszcze zbędne potwierdzanie wpisanych wcześniej danych. Co dalej? Kolejny szok. Teraz jakiś pracownik, widząc tylko moje dane osobowe, zdecyduje czy mogę przystąpić do sieci. Paranoja! Nie można od razu przystąpić do wybierania programów partnerskich.

Sieci afiliacyjne

Mimo tych wyżej wymienionych wad, sieci afiliacyjne mogą dla wielu partnerów, nie tylko początkujących, okazać się prawdziwą żyłą złota. Nie dość, że można zarabiać na różnych działaniach poleconych przez Ciebie klientów, to łatwo możesz uzyskać dostęp do wielu ciekawych programów partnerskich.

Pierwszą siecią afiliacyjną z jaką się zetknąłem był ProPartner. Było to już kilka dobrych lat temu. Zarejestrowałem się w nim, ponieważ takie połączenie kilku programów partnerskich w jednym miejscu było dla mnie czymś nowym i wydało mi się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Wtedy jeszcze ProPartner nie był niczym specjalnym – nie miał zbyt dużo ciekawych programów, jego zarządzanie pozostawało wiele do życzenia.

Obecnie ProPartner jest jedną z najlepszych sieci afiliacyjnych w Polsce. Cały czas bardzo intensywnie się rozwija, dzięki temu, że ma dwóch bardzo dobrych managerów, jednym z nich jest Marcin Godlewski, a drugim jest jeden z najlepszych partnerów w Polsce: Tomek Urban. Uważam, że warto zainteresować się tą siecią afiliacyjną.

Jeżeli miałbym wybrać jeszcze jedną sieć afiliacyjną, która zasługuje na wyróżnienie, z pewnością byłaby nią sieć NetSales.

Kategorie

Archiwum

Programy partnerskie

Sieci afiliacyjne

Ciekawe strony

Blogi, które czytam